Cover (L-R) Anderson .Paak and Bruno Mars of Silk Sonic accept the Record Of The Year award for ‘Leave The Door Open’ onstage during the 64th Annual GRAMMY Awards at MGM Grand Garden Arena on April 03, 2022 in Las Vegas, Nevada. (Photo by Rich Fury/Getty Images for The Recording Academy)

Silk Sonic won big, as did Jon Batiste. Read on to find out who the other winners are

This article was originally published on November 24, 2022 and was updated on April 4, 2022.


The 64th Grammy Awards took place on April 3 (E.T) in Las Vegas. Musician Jon Batiste won five awards out of the 11 nominations he received, including Album of the Year.

First-time nominee Olivia Rodrigo, who received seven nominations, took home the gongs for Best New Artist, Best Pop Solo Performance and Best Pop Vocal Album. Meanwhile, Silk Sonic (Bruno Mars and Anderson Paak)’s Leave the Door Open. won Record of the Year, Song of the Year, Best R&B Performance and Best R&B Song.

Read on to find out who the winners are below.

Don’t miss: BTS Earns Second Grammy Nomination for Best Pop Duo/Group Performance

Record of the Year

  • Winner: Leave the Door Open by Silk Sonic
  • I Still Have Faith in You by Abba
  • Freedom by Jon Batiste
  • I Get a Kick Out of You by Tony Bennett & Lady Gaga
  • Peaches by Justin Bieber featuring Daniel Caesar & Giveon
  • Right on Time by Brandi Carlile
  • Kiss Me More by Doja Cat featuring Sza
  • Happier Than Ever by Billie Eilish
  • Montero (Call Me By Your Name) by Lil Nas X
  • Drivers License by Olivia Rodrigo

Album of the Year

  • Winner: We Are by Jon Batiste
  • Love for Sale by Tony Bennett & Lady Gaga
  • Justice (Triple Chucks Deluxe) by Justin Bieber
  • Planet Her (Deluxe) by Doja Cat
  • Happier Than Ever by Billie Eilish
  • Back of my Mind by H.E.R
  • Montero by Lil Nas X
  • Sour by Olivia Rodrigo
  • Evermore by Taylor Swift
  • Donda by Kanye West

Song of the Year

  • Winner: Leave the Door Open by Silk Sonic
  • Bad Habits by Ed Sheeran
  • A Beautiful Noise by Alicia Keys & Brandi Carlile
  • Drivers License by Olivia Rodrigo
  • Fight for You by H.E.R
  • Happier Than Ever by Billie Eilish
  • Kiss Me More by Doja Cat featuring Sza
  • Montero (Call Me By Your Name) by Lil Nas X
  • Peaches by Justin Bieber featuring Daniel Cesar & Giveon
  • Right on Time by Brandi Carlile

Best New Artist

  • Winner: Olivia Rodrigo
  • Arooj Aftab
  • Jimmie Allen
  • Baby Keem
  • Finneas
  • Glass Animals
  • Japanese Breakfast
  • The Kid Laroi
  • Arlo Parks
  • Saweetie

Best Pop Solo Performance

  • Winner: Drivers License by Olivia Rodrigo
  • Anyone by Justin Bieber
  • Right on Time by Brandi Carlile
  • Happier Than Ever by Billie Eilish
  • Positions by Ariana Grande

Best Pop Duo/Group Performance

  • Winner: Kiss Me More by Doja Cat featuring Sza
  • I Get a Kick Out of You by Tony Bennett & Lady Gaga
  • Lonely by Justin Bieber & Benny Blanco
  • Butter by BTS
  • Higher Power by Coldplay

Don’t miss: BTS Make History as First Asian Act to Win Artist of the Year at the American Music Awards 2021

Best Traditional Pop Vocal Album

  • Winner: Love for Sale by Tony Bennett & Lady Gaga
  • TIll We Meet Again (Live) by Norah Jones
  • A Tori Kelly Christmas by Tori Kelly
  • Ledisi Sings Nina by Ledisi
  • That’s Life by Willie Nelson
  • A Holly Dolly Christmas by Dolly Parton

Best Pop Vocal Album

  • Winner: Sour by Olivia Rodrigo
  • Justice (Triple Chucks Deluxe) by Justin Bieber
  • Planet Her (Deluxe) by Doja Cat
  • Happier Than Ever by Billie Eilish
  • Positions by Ariana Grande

Best Dance/Electronic Recording

  • Winner: Alive by Rüfüs Du Sol
  • Hero by Afrojack & David Guetta
  • Loom by Ólafur Arnalds Featuring Bonobo
  • Before by James Blake
  • Heartbreak by Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs
  • You Can Do It by Caribou
  • The Business by Tiësto

Best Dance/Electronic Album

  • Winner: Subconsciously by Black Coffee
  • Fallen Embers by Illenium
  • Music is the Weapon (Reloaded) by Major Lazer
  • Shockwave by Marshmello
  • Free Love by Sylvan Esso
  • Judgement by Ten City

Best Contemporary Instrumental Album

  • Winner: Tree Falls by Taylor Eigsti
  • Double Dealin' by Randy Brecker & Eric Marienthal
  • The Garden by Rachel Eckroth
  • At Blue Note Tokyo by Steve Gadd Band
  • Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2 by Mark Lettieri

Best Rock Performance

  • Winner: Making a Fire by Foo Fighters
  • Shot in the Dark by AC/DC
  • Know ou Better (Live From Capital Studio A) by Black Pumas
  • Nothing Compares 2 U by Chris Cornell
  • Ohms by Deftones

Best Metal Performance

  • Winner: The Alien by Dream Theater
  • Genesis by Deftones
  • Amazonia by Gojira
  • Pushing the Tides by Mastodon
  • The Triumph of King Freak (A Crypt of Preservation and Superstition) by Rob Zombie

Best Rock Song

  • Winner: Waiting on a War by Foo Fighters
  • All My Favourite Song by Weezer
  • The Bandit by Kings of Leon
  • Distance by Mammoth WVH
  • Find My Way by Paul McCartney

Don’t miss: 5 Ways Billie Eilish Was a Rule Breaker

Best Rock Album

  • Winner: Medicine at Night by Foo Fighters
  • Power Up by AC/DC
  • Capital Cues (Live from Studio A) by Black Pumas
  • No One Sings Like You Anymore Vol. 1 by Chris Cornell
  • McCartney III by Paul McCartney

Best Alternative Music Album

  • Winner: Daddy’s Home by St. Vincent
  • Shore by Fleet Foxes
  • If You Can’t Have Love, I Want Power by Halsey
  • Jubilee by Japanese Breakfast
  • Collapsed in Sunbeams by Arlo Parks

Best R&B Performance

  • Winner: Leave the Door Open by Silk Sonic (tie)
  • Winner: Pick Up Your Feelings by Jazmine Sullivan (tie)
  • Lost You by Snoh Aalegra
  • Peaches by Justin Bieber featuring Daniel Cesar & Giveon
  • Damage by H.E.R

Best Traditional R&B Performance

  • Winner: Fight for You by H.E.R
  • I Need You by Jon Batiste
  • Bring It on Home to Me by BJ the Chicago Kid, PJ Morton & Kenyon Dixon featuring Charlie Bereal
  • Born Again by Leon Bridges and Rober Glasper
  • How Much Can I Heart Take by H.E.R

Best R&B Song

  • Winner: Leave the Door Open by Silk Sonic
  • Damage by H.E.R
  • Good Days by Sza
  • Heartbreak Anniversary by Giveon
  • Pick Up Your Feelings by Jazmine Sullivan

Best Progressive R&B Album

  • Winner: Table for Two by Lucky Daye
  • New Light by Eric Bellinger
  • Something to Say by Cory Henry
  • Mood Valiant by Hiatus Kaiyote
  • Dinner Party: Desert by Terrace Martin, Robert Glasper, 9th Wonder & Kamasi Washington
  • Studying Abroad: Extended Stay by Masego

Best R&B Album

  • Winner: Heaux Tales by Jazmine Sullivan
  • Temporary Highs in the Violet Skies by Snoh Aalegra
  • We Are by Jon Batiste
  • Gold-Digger Sound by Leon Bridges
  • Back of My Mind by H.E.R

Don’t miss: All the Winners of the American Music Awards 2021

Best Rap Performance

  • Winner: Family Ties by Baby Keem featuring Kendrick Lamar
  • Up by Cardi B
  • My Life by J.Cole featuring 21 Savage & Morray
  • Way Too Sexy by Drake featuring Future & Young Thug
  • Thot Shit by Megan Thee Stallion

Best Melodic Rap Performance

  • Winner: Hurricane by Kanye West featuring The Weeknd & Lil Baby
  • Pride is the Devil by J Cole featuring Lil Baby
  • Need to Know by Doja Cat
  • Industry Baby by Lil Nas X featuring Jack Harlow
  • WusYaName by Tyler, the Creator featuring YoungBoy Never Broke Again, Ty Dolla $ign

Best Rap Song

  • Winner: Jail by Kanye featuring Jay-Z
  • Bath Salts by DMX featuring Jay-Z & Nas
  • Best Friend by Saweetie featuring Doja Cat
  • Family Ties by Baby Keem featuring Kendrick Lamar
  • My Life by J.Cole featuring 21 Savage & Morray

Best Rap Album

  • Winner: Call Me If You Get Lost by Tyler, the Creator
  • The Off-Season by J.Cole
  • Certified Lover Boy by Drake
  • King’s Disease II by Nas
  • Donda by Kanye West

Best Country Solo Performance

  • Winner: You Should Probably Leave by Chris Stapleton
  • Forever After All by Luke Combs
  • Remember Her Name by Mickey Guyton
  • All I Do is Drive by Jason Isbell
  • Camera Roll by Kacey Musgraves

Best Country Duo/Group Performance

  • Winner: Younger Me by Brothers Osborne
  • If I Didn’t Love You by Jason Aldean & Carrie Underwood
  • Glad You Exist by Dan + Shay
  • Chasing After You by Ryan Hurd & Maren Morris
  • Drunk (And I Don’t Wanna Go Home) by Elle King & Miranda Lambert

Best Country Song

  • Winner: Cold by Chris Stapleton
  • Better Than We Found It by Maren Morris
  • Camera Roll by Kacey Musgraves
  • Country Again by Thomas Rhett
  • Fancy Like by Walker Hayes
  • Remember Her Name by Mickey Guyton

Best Country Album

  • Winner: Starting Over by Chris Stapleton
  • Skeletons by Brothers Osborne
  • Remember Her Name by Mickey Guyton
  • The Marfa Tapes by Miranda Lambert, Jon Randall & Jack Ingram
  • The Ballad of Dood & Juanita by Sturgill Simpson

Don’t miss: Hong Kong’s First Hip-Hop and R&B Music Awards is Taking Place on February 2022

Best New Age Album

  • Winner: Divine Tides by Stewart Copeland & Ricky Kej
  • Brothers by Will Ackerman, Jeff Oster & Tom Eaton
  • Pangaea by Wouter Kellerman & David Arkenstone
  • Night + Day by Opium Moon
  • Pieces of Forever by Lauren Sullivan

Best Improvised Jazz Solo

  • Winner: Humpty Dumpty (Set 2) by Chick Corea
  • Sackodougou by Christian Scott Atunde
  • Kick Those Feet by Kenny Barron
  • Bigger Than Us by Jon Batiste
  • Absence by Terence Blanchard

Best Jazz Vocal Album

  • Winner: Songeights Apothecary Lab by Esperanza Spalding
  • Generations by The Baylor Project
  • SuperBlue by Kurt Elling & Charlie Hunter
  • Time Traveler by Nnenna Freelon
  • Flor by Gretchen Parlato

Best Jazz Instrumental Album

  • Winner: Skyline by Ron Carter, Jack DeJohnette & Gonzalo Rubalcaba
  • Music From and Inspired by Soul by Jon Batiste
  • Absence by Terence Blanchard Featuring The E Collective and the Turtle Island Quartet
  • Akoustic Band Live by Chick Corea, John Patitucci & Dave Weckl
  • Side-Eye NYC (V1.IV) by Pat Metheny

Best Large Jazz Ensemble Album

  • Winner: For Jimmy, Wes and Oliver by Christian McBride Big Band
  • Live at Birdland! by The Count Basie Orchestra Directed by Scotty Barnhart
  • Dear Love by Jazzmeia Horn and Her Noble Force
  • Swirling by Sun Ra Arkestra
  • Jackets XL by Yellowjackets + WDR Big Band

Best Latin Jazz Album

  • Winner: Mirror Mirror by Eliane Elias With Chick Corea and Chucho Valdés
  • The South Bronx Story by Carlos Henriquez
  • Virtual Birdland by Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
  • Transparency by Dafnis Prieto Sextet
  • El Arte del Bolero by Miguel Zenón and Luis Perdomo

Don’t miss: From Idol to CEO: 9 Korean Artists Who Started Their Own Music Label

Best Gospel Performance/Song

  • Winner: Never Lost by CeCe Winans
  • Voice of God by Dante Bowe Featuring Steffany Gretzinger & Chandler Moore
  • Joyful by Dante Bowe
  • Help by Anthony Brown, Group Therapy
  • Wait on You by Elevation Worship & Maverick City Music

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

  • Winner: Believe For It by CeCe Winans
  • We Win by Kirk Franklin & Lil Baby
  • Hold Us Together (Hope Mix) by H.E.R. & Tauren Wells
  • Man of Your Word by Chandler Moore & KJ Scriven
  • Jireh by Elevation Worship & Maverick City Music featuring Chandler Moore & Naomi Raine

Best Gospel Album

  • Winner: Believe For It by Cece Winans
  • Changing Your Story by Jekalyn Carr
  • Royalty: Live at the Ryman by Tasha Cobbs Leonard
  • Jubilee: Juneteenth Edition by Maverick City Music
  • Jonny X Mali: Live in LA by Jonathan McReynolds & Mali Music

Best Contemporary Christian Music Album

  • Winner: Old Church Basement by Elevation Worship & Maverick City Music
  • No Stranger by Natalie Grant
  • Feels Like Home Vol. 2 by Israel & New Breed
  • The Blessing (Live) by Kari Jobe
  • Citizen of Heaven (Live) by Tauren Wells

Best Roots Gospel Album

  • Winner: My Saviour by Carrie Underwood
  • Alone With My Faith by Harry Connick, Jr.
  • That’s Gospel, Brother by Gaither Vocal Band
  • Keeping On by Ernie Haase & Signature Sound
  • Songs for the Times by The Isaacs

Best Latin Album

  • Winner: Mendó by Alex Cuba
  • Vértigo by Pablo Alborán
  • Mis Amores by Paula Arenas
  • Hecho a la Antigua by Richardo Arjona
  • Mis Manos by Camilo
  • Revelación by Selena Gomez

Best Música Urbana Album

  • Winner: El Último Tour del Mundo by Bad Bunny
  • Afrodisíaco by Rauw Alejandro
  • Jose by J Balvin
  • KG0516 by Karol G
  • Sin Miedo (Del Amor y Otros Demonios) by Kali Uchis

Best Latin Rock or Alternative Album

  • Winner: Origen by Juanes
  • Deja by Bomba Estéreo
  • Mira Lo Que Me Hiciste Hacer (Deluxe Edition) by Diamante Eléctrico
  • Calambre by Nathy Peluso
  • El Madrileño by C. Tangana
  • Sonidos de Karmática Resonancia by Zoé

Don’t miss: Could Livestream Concerts Become the New Norm in the Music Industry?

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

  • Winner: A Mis 80’s by Vicente Fernández
  • Antología de la Musica Ranchera, Vol. 2 by Aida Cuevas
  • Seis by Mon Laferte
  • Un Canto por México, Vol. II by Natalia Lafourcade
  • Ayayay! (Súper Deluxe) by Christian Nodal

Best Tropical Latin Album

  • Winner: Salswing! by Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta
  • En Cuarantena by El Gran Combo de Puerto Rico
  • Sin Salsa No Hay Paraíso by Aymée Nuviola
  • Colegas by Gilberto Santa Rosa
  • Live in Peru by Tony Succar

Best American Roots Performance

  • Winner: Cry by Jon Batiste
  • Love and Regret by Billy Strings
  • I Wish I Knew How It Would Feel to Be Free by The Blind Boys of Alabama & Béla Fleck
  • Same Devil by Brandy Clark featuring Brandi Carlile
  • Nightflyer by Allison Russell

Best American Roots Song

  • Winner: Cry by Jon Batiste
  • Avalon by Rhiannon Giddens With Francesco Turrisi
  • Call Me a Fool by Valerie June Featuring Carla Thomas
  • Diamond Studded Shoes by Yola
  • Nightflyer by Allison Russell

Best Americana Album

  • Winner: Native Sons by Los Lobos
  • Downhill From Everywhere by Jackson Browne
  • Leftover Feelings by John Hiatt with The Jerry Douglas Band
  • Outside Child by Allison Russell
  • Stand for Myself by Yola

Best Bluegrass Album

  • Winner: My Bluegrass Heart by Béla Fleck
  • Renewal by Billy Strongs
  • A Tribute to Bill Monroe by The Infamous Stringdusters
  • Cuttin' Grass Bol. 1 (Butcher Shoppe Sessions) by Sturgill Simpson
  • Music is What You See by Rhonda Vincent

Best Traditional Blues Album

  • Winner: I Be Trying by Cedric Burnside
  • 100 Years of Blues by Elvin Bishop & Charlie Musselwhite
  • Traveler’s Blues by Blues Traveler
  • Be Ready When I Call by Guy David
  • Take Me Back by Kim Watson

Best Contemporary Blues Album

  • Winner: 662 by Christone “Kingfish” Ingram
  • Delta Kream by The Black Keys featuring Eric Deaton & Kenny Brown
  • Royal Tea by Joe Bonamassa
  • Uncivil War by Shemekia Copeland
  • Fire It Up by Steve Cropper

Don’t miss: Bebe Rexha Gets Candid About Surviving in the Music Industry

Best Folk Album

  • Winner: They’re Calling Me Home by Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi
  • One Night Lonely (Live) by Mary Carpenter
  • Long Violent History by Tyler Childers
  • Wednesday (Extended Edition) by Madison Cunningham
  • Blue Heron Suite by Sarah Jarosz

Best Regional Roots Music Album

  • Winner: Kau Ka Pe’a by Kalani Pe’a
  • Live in New Orleans! by Sean Ardoin and Kreole Rock and Soul
  • Bloodstains and Teardrops by Big Chief Monk Boudreaux
  • My People by Chia Wa
  • Corey Ledet Xydaco by Corey Ledet Sydaco

Best Reggae Album

  • Winner: Beauty in the Silence by Soja
  • Pamoja by Etana
  • Positive Vibration by Gramps Morgan
  • Live N Livin by Sean Paul
  • 10 by Spice

Best Global Music Performance

  • Winner: Mohabbat by Arooj Aftab
  • Do Yourself by Angélique Kidjo & Burna Boy
  • Pà Pá Pà by Femi Kuti
  • Blewu by Yo-Yo Ma & Angélique Kidjo
  • Essence by Wiskid featuring Tems

Best Global Music Album

  • Winner: Mother Nature by Angélique Kidjo
  • Voice of Bunbon Vol. 1 by Rocky Dawuni
  • East West Players Presents: Daniel Ho & Friends Live in Concert by Daniel Ho & Friends
  • Legacy + by Femi Kuti, Made Kuti
  • Made in Lagos: Deluxe Edition by Wizkid

Best Children’s Music Album

  • Winner: A Colourful World by Falu
  • Actívate by 123 Andrés
  • All One Tribe by 1 Tribe Collective
  • Black to the Future by Pierce Freelon
  • Crayon Kids by Lucky Diaz and the Family Jam Band

Best Spoken World Album

  • Winner: Carry On: Reflections for a New Generation From John Lewis by Don Cheadle
  • Aftermath by LeVar Burton
  • Catching Dreams: Live at Fort Knox Chicago by J. Ivy
  • 8:46 by Dave Chapelle & Amir Sulaiman
  • A Promised Land by Barack Obama

Best Comedy Album

  • Winner: Sincerely Louis CK by Louis C.K.
  • The Comedy Vaccine by Lavell Crawford
  • Evolution by Chelsea Handler
  • Thanks for Risking Your Life by Lewis Black
  • The Greatest Average American by Nate Bargatze
  • Zero F***s Given by Kevin Hart

Don’t miss: Iqbal Ameer of Livespace Asia Weighs in on How the Internet is Transforming Asia’s Live Music Industry

Best Musical Theatre Album

  • Winner: The Unofficial Bridgerton Musical by Barlow & Bear
  • Andrew Lloyd Webber’s Cinderella by Carrie Hope Fletcher, Ivano Turco, Victoria Hamilton-Barritt and Helen George
  • Burt Bacharach and Steven Sater’s Some Lovers by Burt Bacharach, Michael Croiter, Ben Hartman and Steven Sater
  • Girl From the North Country by Simon Hale, Conor McPherson, and Dean Sharenow
  • Les Misérables: The Staged Concert (The Sensational 2020 Live Recording) by Michael Ball, Alfie Boe, Carrie Hope Fletcher and Matt Lucas
  • Stephen Schwartz’s Snapshots by Daniel C. Levine, Michael J. Moritz Jr., Bryan Perri and Stephen Schwartz

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

  • Winner: The United States vs. Billie Holiday by Andra Day 
  • Cruella by various artists
  • Dear Evan Hansen by various artists
  • In the Heights by various artists
  • One Night in Miami... by Leslie Odom Jr and various artists
  • Respect by Jennifer Hudson
  • Schmigadoon! Episode 1 by various artists

Best Score Soundtrack for Visual Media

  • Winner: The Queen’s Gambit by Carlos Rafael Rivera (tie)
  • Winner: Soul by Jon Batiste, Trent Reznor & Atticus Ross (tie)
  • Bridgerton by Kris Bowers
  • Dune by Hans Zimmer
  • The Mandalorian: Season 2 - Vol. 2 (Chapters 13-16) by Ludwig Göransson

Best Song Written for Visual Media

  • Winner: All Eyes on Me by Bo Burnham
  • Agatha All Along by Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez Featuring Kathryn Hahn, Eric Bradley, Greg Whipple, Jasper Randall & Gerald White
  • All I Know So Far by P!nk
  • Fight for You by H.E.R.
  • Here I Am by Jennifer Hudson
  • Speak Now by Leslie Odom, Jr.

Best Instrumental Composition

  • Winner: Elberhard by Lyle Mays
  • Beautiful Is Black by Brandee Younger
  • Cat and Mouse by Tom Nazziola
  • Concerto for Orchestra: Finale by Vince Mendoza
  • Dreaming in Lions by Arturo O’Farrill

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • Winner: Meta Knight’s Revenge by Charlie Rosen & Jake Silverman
  • Chopsticks by Bill O’Connell
  • For the Love of a Princess by Robin Smith
  • Infinite Love by Emile Mosseri
  • The Struggle Within by Gabriela Quintero & Rodrigo Sanchez

Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • Winner: To the Edge of Longing (Edit Version) by Vince Mendoza
  • The Bottom Lin by Ólafur Arnalds
  • A Change Is Gonna Come by Tehillah Alphonso
  • The Christmas Song (Chestnuts Roasting on an Open Fire) by Jacob Collier
  • Eleanor Rigby by Cody Fry

Best Recording Package

  • Winner: Pakelang by 2nd Generation Falangao Singing Group & The Chairman Crossover Big Band
  • American Jackpot / American Girls by Reckless Kelly
  • Carnage by Nick Cave & Warren Ellis
  • Serpentine Prison by Matt Berninger
  • Zeta by Soul of Ears

Best Boxed or Special Limited Edition Package

  • Winner: All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition by George Harrison
  • Color Theory by Soccer Mommy
  • The Future Bites (Limited Edition Box Set) by Steven Wilson
  • 77-81 by Gang of Four
  • Swimming in Circles by Mac Miller

Best Album Notes

  • Winner: The Complete Louis Armstrong Columbia and RCA Victor Studio Sessions 1946-1966 by Louis Armstrong
  • Beethoven: The Last Three Sonatas by Sunwook Kim
  • Creation Never Sleeps, Creation Never Dies: The Willie Dunn Anthology by Willie Dunn
  • Etching the Voice: Emile Berliner and the First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895 by various artists
  • The King of Gospel Music: The Life and Music Oof Reverend James Cleveland by Various artists

Best Historical Album

  • Winner: Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963-1967) by Joni Mitchell
  • Beyond the Music: Her Complete RCA Victor Recordings by Marian Anderson
  • Etching the Voice: Emile Berliner and the First Commercial Gramophone Discs, 1889-1895 by various artists
  • Excavated Shellac: An Alternate History of the World’s Music by Various artists
  • Sign o’ the Times (Super Deluxe Edition) by Prince

Best Engineered Album, Non-Classical

  • Winner: Love for Sale by Tony Bennet & Lady Gaga
  • Cinema by The Marías
  • Dawn by Yebba
  • Hey What by Low
  • Notes With Attachments by Pino Palladino & Blake Mills

Don’t miss: Are We Filipinos Because We Love Music, or Do We Love Music Because We Are Filipinos?

Producer of the Year, Non-Classical

  • Winner: Jack Antonoff
  • Rogét Chahayed
  • Mike Elizondo
  • Hit-Boy
  • Ricky Reed

Best Remixed Recording

  • Winner: Passenger (Mike Shinoda Remix) by Deftones
  • Back to Life (Booka T Kings of Soul Satta Dub) by Soul II Soul
  • Born for Greatness (Cymek Remix) by Papa Roach
  • Constant Craving (Fashionably Late Remix) by K. D. Lang
  • Inside Out (3scape Drm Remix) by Zedd & Griff
  • Met Him Last Night (Dave Audé Remix) by Demi Lovato & Ariana Grande
  • Talks (Mura Masa Remix) by PVA

Best Immersive Audio Album

  • Winner: Alicia by George Massenburg & Eric Schilling, immersive mix engineers; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Ann Mincieli, immersive producer (Alicia Keys) 
  • Clique by Jim Anderson & Ulrike Schwarz, immersive mix engineers; Bob Ludwig, immersive mastering engineer; Jim Anderson, immersive producer (Patricia Barber)
  • Fine Line by Greg Penny, immersive mix engineer; Greg Penny, immersive mastering engineer; Greg Penny, immersive producer (Harry Styles)
  • The Future Bites by Jake Fields & Steven Wilson, immersive mix engineers; Dave Kosten & Steven Wilson, immersive producers (Steven Wilson)
  • Stille Grender by Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Anne Karin Sundal-Ask & Det Norske Jentekor)

Best Immersive Audio Album (63rd Grammy)

  • Winner: Soundtrack of the American Solider by Leslie Ann Jones, immersive mix engineer; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Dan Merceruio, immersive producer (Jim R. Keene & The United States Army Field Band)
  • Bolstad: Tomba Sonora by Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Stemmeklang)
  • Dear Future Self by Fritz Hilpert, immersive mix engineer; Jason Banks, Fritz Hilpert & David Ziegler, immersive mastering engineers; Tom Ammerman, Arno Kammermeier & Walter Merziger, immersive producers (Booka Shade)
  • Fryd by Morten Lindberg, immersive mix engineer; Morten Lindberg, immersive mastering engineer; Morten Lindberg, immersive producer (Tove Ramlo-Ystad & Cantus)
  • Mutt Slang II - A Wake of Sorrows Engulfed in Rage by Elliot Scheiner, immersive mix engineer; Darcy Proper, immersive mastering engineer; Alain Mallet & Elliot Scheiner, immersive producers (Alain Mallet)

Best Engineered Album, Classical

  • Winner: Chanticleer Sings Christmas by Leslie Ann Jones, engineer; Michael Romanowski, mastering engineer (Chanticleer)
  • Archetypes by Jonathan Lackey, Bill Maylone & Dan Nichols, engineers; Bill Maylone, mastering engineer (Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion)
  • Beethoven: Symphony No. 9 by Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck, Mendelssohn Choir Of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • Beethoven: Cello Sonatas - Hope Amid Tears by Richard King, engineer (Yo-Yo Ma & Emanuel Ax)
  • Mahler: Symphony No. 8, Symphony Of A Thousand by Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel, Fernando Malvar-Ruiz, Luke McEndarfer, Robert Istad, Grant Gershon, Los Angeles Children's Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children's Chorus, Pacific Chorale & Los Angeles Philharmonic)

Producer of the Year, Classical

  • Winner: Judith Sherman
  • Blanton Alspaugh
  • Steven Epstein
  • David Frost
  • Elaine Martone

Best Orchestral Performance

  • Winner: Price: Symphonies Nos. 1 & 3 by Philadelphia Orchestra
  • Adams: My Father Knew Charles Ives; Harmonielehre by Nashville Symphony Orchestra
  • Beethoven: Symphony No. 9 by Mendelssohn Choir of Pittsburgh & Pittsburgh Symphony Orchestra
  • Muhly: Throughline by San Francisco Symphony
  • Strauss: Also Sprach Zarathustra; Scriabin: The Poem of Ecstasy by Seattle Symphony Orchestra

Best Opera Recording

  • Winner: Glass: Akhnaten by The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus
  • Bartók: Bluebeard’s Castle by Helsinki Philharmonic Orchestra
  • Janáček: Cunning Little Vixen by London Symphony Orchestra; London Symphony Chorus & LSO Discovery Voices
  • Little: Soldier Songs by The Opera Philadelphia Orchestra
  • Poulenc: Dialogues Des Carmélites by The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus

Best Choral Performance

  • Winner: Mahler: Symphony No. 8, ‘Symphony of a Thousand’ by Gustavo Dudamel
  • It’s a Long Way by Matthew Guard
  • Rising w/The Crossing by Donald Nally
  • Schnittke: Choir Concerto; Three Sacred Hymns; Pärt: Seven Magnificat-Antiphons by Kaspars Putniņš
  • Sheehan: Liturgy of Saint John Chrysostom by Benedict Sheehan
  • The Singing Guitar by Craig Hella Johnson

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • Winner: Beethoven: Cello Sonatas - Hope Amid Tears by Yo-Yo Ma & Emanuel Ax
  • Adams, John Luther: Lines Made by Walking by Jack Quartet
  • Akiho: Seven Pillars by Sandbox Percussion
  • Archetypes by Sérgio Assad, Clarice Assad & Third Coast Percussion
  • Bruits by Imani Winds

Best Classical Instrumental Solo

  • Winner: Alone Together by Jennifer Koh
  • An American Mosaic by Simone Dinnerstein
  • Bach: Sonatas & Partitas by Augustin Hadelich
  • Gil Shaham Beethoven & Brahms: Violin Concertos by Gil Shaham
  • Mak Bach by Mark Grgić
  • Of Power by Curtis Stewart

Best Classical Solo Vocal Album

  • Winner: Mythologies by Sangeeta Kaur & Hila Plitman
  • Confessions by Laura Strickling
  • Dreams of a New Day by Songs by Black Composers by Will Liverman
  • Schubert: Winterreise by Joyce DiDonato
  • Unexpected Shadows by Jamie Barton

Best Classical Compendium

  • Winner: Women Warriors - The Voices of Change by Amy Andersson
  • American Originals - A New World, A New Canon by Agave & Reginald L. Mobley
  • Berg: Violin Concerto; Seven Early Songs & Three Pieces for Orchestra by Michael Tilson Thomas
  • Cerrone: The Arching Path by Timo Andres & Ian Rosenbaum
  • Plays by Chick Corea

Best Contemporary Classical Composition

  • Winner: Shaw: Narrow Sea by Caroline Shaw
  • Akiho: Seven Pillars by Andy Akiho
  • Andriessen: The Only One by Louis Andriessen
  • Assad, Clarice & Sérgio, Connors, Dillon, Martin & Skidmore: Archetypes by Clarice Assad, Sérgio Assad, Sean Connors, Robert Dillon, Peter Martin & David Skidmore
  • Batiste: Movember 11' by Jon Batiste

Best Music Video

  • Winner: Freedom by Jon Batiste
  • Shot in the Dark by AC/DC
  • I Get a Kick Out of You by Tony Bennet & Lady Gaga
  • Peaches by Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
  • Happier Than Ever by Billie Eilish
  • Montero (Call Me by Your Name) by Lil Nas X

Best Music Film

  • Winner: Summer of Soul by Various artists
  • Inside by Bo Burnham
  • David Byrne’s American Utopia by David Byrne
  • Happier Than Ever (A Love Letter to Los Angeles) by Billie Eilish
  • Music, Money, Madness...Jimi Hendrix in Maui by Jimi Hendrix

 

NOW READ

BTS Were Dressed for Success at the 2021 AMAs

Olivia Rodrigo’s Best Looks: See Her Style Evolution

Filipino Singer Ylona Garcia on Her New Song, 88Rising and Love for Music

Tatler Asia
© 2022 Tatler Asia Limited. All rights reserved.