Cover Amita Berthier of Team Singapore competes against Lee Kiefer of Team United States in Women's Individual Foil first round. (Photo: Getty Images)

Team Singapore will be participating in various Olympic Games events from July 23 to August 6 and you won't want to miss out on any of the action

This story was first published on July 26, 2021, and updated on August 2, 2021.

The highly anticipated Tokyo 2020 Olympics finally kicked off on July 23 with an opening ceremony that took place at the Olympic Stadium. Though the ceremony was significantly scaled-down and held without spectators, it was still a glorious celebration for athletes and fans worldwide who have been waiting for the postponed Olympic Games to finally take place after much disruption from the Covid-19 pandemic. 

See more: Tokyo Olympics 2020: Meet the 23 Singapore Athletes Who Are Competing

Back here in Singapore, we can't wait to watch and cheer on our 23 Team Singapore athletes who are competing for national pride and glory at various sporting events till August 6.

Currently, Mediacorp is providing full coverage of the games over the 17 days of the sporting event. They have live coverage on 14 dedicated Mewatch channels which are all available for free.

In the coming days, Team Singapore athletes will be participating in a number of events. Read on for the full list of when (Singapore time) and who will be competing.

See more: Tokyo 2020 Olympics: How To Watch the Games in Singapore

Friday, July 23

Rowing, 8.40 am: Joan Poh, Women's Single Sculls Heat 2

Saturday, July 24

Rowing, 7.00 am: Joan Poh, Women's Single Sculls Repechage 1

Shooting, 7.30 am: Adele Tan, 10m Air Rifle Women's Qualification

Fencing, 8.00 am: Kiria Tikanah, Women's Épée Individual Table of 64

Fencing, 10.25 am: Kiria Tikanah, Women's Épée Individual Table of 32

Table Tennis, 1.15 pm: Zhe Yu Clarence, Men's Singles Round 1

See more: Tokyo 2020 Olympics: Inside the Olympic Games Athletes’ Village

Sunday, July 25

Rowing, 8.30 am: Joan Poh, Women's Windsurfer - RS:X - Race 03

Fencing, 8.55 am: Amita Berthier, Women's Foil Individual Table #41 of 32

Sailing, 1.35 pm: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy Laster - Race 01

Sailing, 2.05 pm: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 01

Sailing, Followed by: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 02

Sailing, Followed by: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 03

Table Tennis, 1.45 pm: Yu Mengyu, Women's Singles Round 2

Table Tennis, 1.45 pm: Chew Zhe Yu, Men's Singles Round 2

Swimming, 6.56 pm: Quah Zheng Wen, Men's 100m Backstroke - Heat 3

See more: Tokyo Olympics to be Held Without Spectators Amid New Covid Emergency

Monday, July 26

Sailing, 11.05 am: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy - Laser - Race 02 

Sailing, 11.05 am: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - 04

Sailing, Followed by: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 05

Sailing, Followed by: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy - Laser - Race 03

Sailing, Followed by: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 06

Table Tennis, 3.30 pm: Feng Tianwei, Women's Singles Round 3

Swimming, 6.20 pm: Quah Zheng Wen, Men's 200m Butterfly - Heat 2

Badminton, 7.00 pm: Loh Kean Yew, Men's Singles Group Play Stage - Group G

Tuesday, July 27

Table Tennis, 10.00 am: Yu Mengyu, Women's Singles Round 3

Sailing, 11.05 am: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 01

Sailing, 11.15 am: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy - Laser - Race 04

Sailing, Followed by: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 02

Sailing, Followed by: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy - Laser - Race 05

Sailing, Followed by: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 03

Sailing, Followed by: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy - Laser - Race 06

Badminton, 12.20 pm: Yeo Jia Min, Women's Singles Group Play Stage - Group K

Swimming, 6.11 pm: Joseph Schooling, Men's 100m Freestyle - Heat 5

Table Tennis, 6.30 pm: Yu Mengyu, Women's Singles Round of 16

Table Tennis, 8.30 pm: Feng Tianwei, Women's Singles Round of 16

Wednesday, July 28

Badminton, 8.00 am: Yeo Jia Min, Women's Singles Group Play Stage - Group K

Table Tennis, 9.00am: Yu Mengu, Women's Singles Quarterfinal

Sailing, 11.15 am: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 07

Sailing, Followed by: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 08

Sailing, Followed by: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 09

Sailing, 1.50 pm: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 04

Sailing, Followed by: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 05

Sailing, Followed by: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 06

Swimming, 6.10 pm: Quah Ting Wen, Women's 100m Freestyle - Heat 4

Badminton, 6.20 pm: Loh Kean Yew, Men's Singles Group Play Stage - Group G

Thursday, July 29

Table Tennis, 10.00 am: Yu Mengyu, Women's Singles Semifinal

Sailing, 11.05 am: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy - Laser - Race 07

Sailing, 12.05 pm: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 10

Sailing, Followed by: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy - Laser - Race 08

Sailing, Followed by: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 11

Sailing, Followed by: Amanda Ng, Women's Windsurfer - RS:X - Race 12

Swimming, 6.50 pm: Quah Zheng Wen, Men's 100m Butterfly - Heat 4

Swimming, 6.52 pm: Joseph Schooling, Men's 100m Butterfly - Heat 5

Friday, July 30

Rowing, 7.15 am: Joan Poh, Women's Single Sculls Final E

Sailing, 1.35 pm: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy - Laser - Race 09

Sailing, 1.50 pm: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 07

Sailing, Followed by: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 08

Sailing, Followed by: Ryan Lo, Men's One Person Dinghy - Laser - Race 10

Sailing, Followed by: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 09

Swimming, 6.33 pm: Quah Ting Wen, Women's 50m Freestyle - Heat 8

Saturday, July 31

Sailing, 11.05 am: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 10

Sailing, Followed by: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 11

Sailing, Followed by: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Race 12

Sunday, August 1

Table Tennis: Team Singapore, Women's Team Round of 16

Monday, August 2

Table Tennis, 9.00 am: Yu Mengyu, Feng Tianwei and Lin Ye, Women's Team Round of 16

Athletics, 10.02 am: Shanti Pereira Women's 200m Round 1 - Heat 5

Sailing, 1.33 pm: Kimberly Lim and Cecilia Low, Women's Skiff - 49er FX - Medal Race

Tuesday, August 3

Table Tennis, 1.30 pm: Yu Mengyu, Feng Tianwei and Lin Ye, Women's Team Quarterfinal

Wednesday, August 4

Diving, 2.00 pm: Freida Lim, Women's 10m Platform Preliminary

Friday, August 6

Diving, 2.00 pm: Johnathan Chan, Men's 10m Platform Preliminary

See more: Tokyo Olympics 2020: 32 Female Asian Athletes You Should Know